Nákupní košík
Celkem: 0 Kč

Sezóna 2023 byla náročná, ale výsledkově relativně povedená

Sezóna 2023 se do naší týmové historie zapíše výsledkově jako povedená. Hned dva naši závodníci se kvalifikovali na největší událost roku v TCR - TCR World Final, Radim Adámek s Bartoszem Groszekem zvítězili ve vytrvalostních závodech ESET Cupu a Tobias Poschik bude vyhlášen nejlepším juniorem v kategorii Trophy pro vozy starší specifikace.

I pro rok 2023 jsme se rozhodli pokračovat v šampionátu TCR Eastern Europe, který byl letos velmi silně obsazen, a také ve spolupráci s projektem ESET RaceStar. Díky němu jsme mezi sebou rok předtím přivítali Bartosze Groszeka, který v naší modro-černé Audi vyhrál celý šampionát. Tentokrát projekt k nám do garáží zavál zkušeného německého závodníka Sebastiana Steibela a rakouského dravého juniora Tobiase Poschika. Stálým členem jezdecké sestavy je Radim Adámek, který je stálicí TCR Eastern Europe.

Nepřišli jsme ale ani o Bartosze, který se ochotně nabídl, že bude našim novým závodníkům pomáhat během závodních víkendů a zároveň se bude střídat o volant s Radimem Adámkem při hodinových vytrvalostních závodech v rámci ESET Cupu.

Sezóna začala poměrně brzy, už o druhém dubnovém víkendu, na novém okruhu a dost chladným počasím. Přes to všechno jsme hned v prvním závodním víkendu stáli díky Tobiasovi na pódiu. Po perfektním startu do druhého závodu se dostal hned před první zatáčkou do čela a i přes hendikep staršího auta před sebe nakonec pustil jen dva soupeře. Výsledkově se podařil i start do Endurance, který jsme vyhráli. První víkend byl ale také ve znamení sehrávání celého týmu. Výzvou bylo zejména hledání společné řeči s týmem Sebastiana Steibela, které trvalo víceméně do konce sezóny.

Druhý závodní víkend na Hungaroringu byl pro nás asi nejnáročnějším, a to jak sportovně, tak i co se týče spolupráce v týmu. Radimovi se nepovedl ani jeden start, přesto si alespoň užil pěkné souboje. Sebastian bojoval až do kvalifikace s nastavením auta sám pouze se svými mechaniky. Až po kvalifikaci jsme se dohodli na společném postupu a byla z toho skvělá stíhací jízda z patnáctého místa na osmé. Díky diskvalifikaci jednoho ze soupeřů se posunul o pozici výš, což mu pro druhý závod přiřklo start z pole position. Výhodu první řady se mu ale podařilo proměnit jen částečně, když dojel na šestém místě. Bohužel byl penalizován sedmi sekundami za překročení traťových limitů a propadl se až na konec první desítky. Tobias dojel vždy kolem první desítky - jedenáctý a devátý. Vítězství ve vytrvalostním závodě bylo pro celkovou náladu v týmu slabou náplastí.

Třetí víkend na rakouském Red Bull Ringu nám přinesl další pódium. Tentokrát na něm stanul Sebastian, který se ve druhém závodě po skvělém startu pověsil na vedoucího závodníka a svedl s ním jeden z nejhezčích soubojů v celé sezóně TCR Eastern Europe. Na první místo se sice nedostal, i tak ale slavil perfektní druhou příčku. Radim kvůli prasklé poloose nedojel první závod a ve druhém předvedl pocitově svůj nejlepší výkon v sezóně. Škoda chyby na konci závodu, která ho v cíli stála dvě pozice. Na stejném místě Radim bohužel zopakoval chybu i ve vytrvalostním závodě, kvůli čemuž naši posádku předjel jeden soupeř a byli jsme klasifikováni jako druzí.

Slovakia Ring také neprobíhal úplně podle představ. Ani v jednom závodě neprojely cílem všechny naše Audi - po jednom DNF zapsali Sebastian i Tobias. Radim sice zapsal nejlepší výsledek sezóny - 12 místo - ani to mu ale dojem z probíhajícího roku nevylepšilo, protože na své nejoblíbenější trati měl očekávání vyšší. Dvanácté místo zaznamenal také na následujícím závodním víkendu v Mostě.

Po Slovakia Ringu doznala naše jezdecká sestava dramatických změn. Sebastian Steibel ani Tobias Poschik nemohli bohužel v sezóně pokračovat a dvě ze tří našich aut zůstala prázdná. Pro víkend na Autodromu Most jsme se dohodli s domácím hrdinou a nejlepším českým závodníkem v kategorii cestovních vozů Petrem Fulínem. A jak se dalo očekávat, bylo z toho naše první vítězství v TCR Eastern Europe v sezóně 2023. Ve druhém závodě Petr neudržel neudržel nervy na uzdě a ze druhého místa se pokusil zaútočit na vedoucího závodníka možná o kolo dříve, než bylo nutné. Výsledkem bylo zlomené táhlo řízení a konec v závodě. Petrův přínos pro tým byl obrovský a proto jsme ho chtěli angažovat i na další víkend do Brna. To se ale bohužel nepovedlo, protože obdržel za svou tvrdší jízdu jeden z nejpřísnějších trestů, penalizaci pěti míst na startu prvního závodu, a proto se rozhodl v Brně nestartovat.

Poslední závodní víkend se konal na naší domácí trati. Krásné počasí slibovalo perfektní víkend. Tím spíš, že se do naší sestavy pro TCR Eastern Europe vrátil Bartosz Groszek. Naopak z ní kvůli zdravotním potížím vypadl Radim, který tak chyběl vůbec v prvním závodním víkendu od samotného zrození šampionátu v roce 2020. Bartosz díky účasti v ESET Cupu neztratil kontakt s Audi a i díky tomu přetavil svůj jediný start v šampionátu v letošní sezóně ve třetí a sedmé místo.

Bartoszova účast na posledním závodním víkendu TCR Eastern Europe v Brně měla ještě jeden účel - získat body a udržet se dostatečně vysoko v žebříčku TCR World Ranking a tím si zajistit místo pro TCR World Final. To se mu podařilo a pokud se sejdou všechny potřebné okolnosti, budeme mít na vrcholném eventu dvě auta, protože i Sebastian Steibel figuruje v žebříčku na místech, která mu účast zaručují.

Sebastian se v celkovém hodnocení i přes absenci v posledních dvou závodních víkendech udržel na desátém místě. Tobias Poschik se stejným hendikepem dokončil sezónu jako třináctý celkově, ale hlavně bude vyhlášen jako nejlepší junior v kategorii Trophy. Mezi týmy jsme skončili na třetím místě celkově a jako druzí v kategorii Trophy. Výsledkově tedy můžeme sezónu  hodnotit kladně. 

Bartosz s Radimem se navíc radují z celkového vítězství v Endurance závodech. I přes neúčast v posledních dvou víkendech si zajistili titul v kategorii TCX, a to jak v Mistrovství ČR, v ESET Cupu a také v mistrovství Zóny Střední Evropy.

Letošní sezóna byla pro Aditis Racing i navzdory drobným dílčím problémům úspěšná. Důkazem budiž výčet všech úspěchů. Děkujeme všem členům týmu za jejich nasazení během celé sezóny, děkujeme všem našim rodinám, že nás podporují v tom, co máme rádi a děkujeme také všem, kteří nám fandí a jakkoliv nás podporují. Děkujeme!

Sezóna 2023

  • 16 odjetých závodů

  • 172 získaných bodů

  • vítězství v Endurance (ESET Cup, MČR, CEZ)

  • 10. a 13. místo mezi jezdci TCR Eastern Europe

  • 1. místo Junior Trophy

  • 3. tým TCR Eastern Europe

  • 2. tým Trophy TCR Eastern Europe

  • 2 místa na TCR World Final

Úspěšný vstup do sezóny 2024

Do sezóny 2024 jsme vstoupili pódiem v TCR Eastern Europe na Balaton Parku. O skvělý výsledek se postaral náš nový závodník…
Číst více

Sezónu jsme zakončili pódiem v Brně

Sezóna 2023 se přesouvá do týmových kronik. Poslední závodní víkend ale ještě nějakou dobu zůstane v našich živých vzpomínkách. A …
Číst více

Bodový příděl v pozměněné sestavě

Závodní víkend TCR Eastern Europe v Mostě přinesl našemu týmu druhý nejvyšší bodový příděl v dosavadní sezóně TCR Eastern Europe.…
Číst více
Zavřít
Loading...